Dbaj o siebie sama

Uff…Powracam po prawie 6-tygodniowej przerwie, usprawiedliwionej z powodu pojawienia się w rodzinie nowego członka.
„Dbaj o siebie” to hasło, które przewija się w reklamach jednej z firm kosmetycznych, ale nie chcę tu pisać o aspekcie cielesnym, lecz finansowym.
Sobotnia Gazeta Wyborcza (z 10.06) na pierwszej stronie zamieszcza wielki tytuł „Biedaemerytury”. Mowa o emeryturach dla kobiet, które wg wyliczeń byłej urzędniczki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej obecnie wynoszą nieco ponad 20% aktualnej pensji. Pomyślcie, jak miałybyście żyć z takich środków? Ja sobie nie wyobrażam.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy same zadbały o swoje finanse na przyszłość (nie chcę nawet używać słowa „emerytura”, bo mam wrażenie, że w naszym kraju to słowo ma zabarwienie pejoratywne). Wiem, że firmy finansowe co jakiś czas poruszają ten temat (jest to w ich interesie, ze względu na prowadzony biznes), ale rzeczywiście poziom świadomości i działań w tej kwestii w naszym społeczeństwie jest bardzo niski.
Myślę, że gdybym sama nie pracowała w firmie finansowej, także nie zajmowałabym sobie głowy myśleniem o przyszłości. Od paru lat jednak odkładam regularnie co miesiąc część pensji z myślą o tym, co powinnam uzbierać, aby w przyszłości mieć środki do życia. Zaczęło się od prostej sprawy – składania pieniędzy na bilet lotniczy do USA (gdy zaczęłam pierwszą poważną pracę, kwota 2000 zł była dla mnie bardzo dużym obciążeniem budżetu). Gdy to mi się udało, zaczęłam przekazywać małe miesięczne kwoty ze swojego konta bieżącego na osobny rachunek. Ważne jest, aby pieniędzy, które chcesz odłożyć, nie było na koncie bieżącym, ponieważ zawsze łatwo je „przejeść” lub spożytkować na cele zakupowe. Gdy „pozbędziesz” się ich przez zlecenie stałe na inny rachunek, po prostu nie możesz ich wydać z rachunku bieżącego – chyba, że masz kartę kredytową, ale to już inny temat… :-).
Ja przekonałam się, że to naprawdę jest proste, tylko wymaga inicjacji działania i ustawienia zlecenia stałego z konta. Naprawdę nie muszą to być duże sumy, wystarczy 100-200 zł miesięcznie. Tylko trzeba zacząć wcześnie, najlepiej przed 30-tką…

Facebook Comments

1 Comment

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!