Wielki skok

„Big Jump” Chemical Brothers był przez pewien czas jednym z ulubionych utworów Starszego Mi – słuchaliśmy go w drodze z domu do przedszkola.
Teraz mój starszy syn sam zrobił „wielki skok”. Skok w rozwoju, gwoli ścisłości.
Powiedziałabym, że przeszliśmy na nieco inny poziom komunikacji. Rozmowa ze Starszym Mi to nie tylko odpowiedzi na pytania. Nasz „prawie pięciolatek” ma swoje własne przemyślenia na różne tematy – wyraźnie je podkreśla i zdaje się być z nich dumny.
Ten „skok” zauważyłam po jego 2-tygodniowym pobycie u dziadków. Niby tylko 14 dni, a jednak przeżyłam spore oszołomienie.
Temat, którego wcześniej nie poruszaliśmy i który się niedawno pojawił, to pieniądze. Usłyszałam ciekawe teorie na ten temat, np.:
„Życie tak się składa, że trzeba chodzić do pracy.”
(wyobraźcie sobie malucha, mówiącego to zdanie z wielce poważną i nieco filozoficzną minką).
„Jak więcej pracujesz, to dostajesz więcej euro i możesz kupić większe samochody.” (to nawiązanie do pewnego wydarzenia, które miało miejsce podczas naszego tygodniowego wyjazdu za granicę – stąd „euro” i było związane z niewydolnością małego auta – nie mogliśmy podjechać pod strome wzniesienie, co nasze dziecko dość mocno zapamiętało i przeżywało).
„Żeby mieć dużo pieniędzy, to trzeba dużo pracować – a nie tak, jak Ty, że w weekendy nie pracujesz!” (tu nastąpiło moje tłumaczenie, że ludzie muszą odpoczywać, bo nie da się pracować non-stop. Cóż, takie jest moje przekonanie na ten temat. 🙂
„Liceum to taka praca, gdzie są komputery i pan płaci pieniądze.”
(mam pewną teorię, od kogo to usłyszał :-).
Drugi temat to Bóg i umieranie. Znienacka pojawiają się pytania pt. „Kiedy Bóg nas zawoła, żebyśmy poszli do nieba?” lub „Kiedy umrzesz?„, a także opowieści o tym, że jakiś pies miał x lat i umarł. Zdaje się, ze ten temat jest chwilowo bardziej fascynujący od pieniędzy (co mnie osobiście cieszy, bo nie lubię koncentrować się na materialnej sferze życia).
Chyba powinniśmy wrócić do jednej z pierwszych książek, które znalazły się na półeczce Starszego Mi: „Basia i pieniądze”. Albo jakiejś innej książki o pieniądzach dla dziec. 
Co do śmierci, to muszę się chwilę zastanowić. Może znacie i chcecie polecić jakieś lektury, które są / były wartościowe dla waszych pociech?

Facebook Comments

1 Comment

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!