Jak dużą głowę możesz mieć?

Ostatnio StarszegoMi bardzo ciekawiła kwestia czasu lokalnego w różnych krajach. W drodze do domu często rozmawialiśmy na temat: która godzina jest teraz w Rosji, w Anglii, w Chinach, w Stanach? On sam precyzyjnie odliczał 6 godzin wstecz dla lokalnego czasu w NY oraz 9 godzin dla San Francisco. Nie wiedziałam, która godzina może być w Chinach (nadal tego nie sprawdziłam), co nieco go poirytowało: „No, nie, znowu to samo! Mamo, nie wiesz?”, po czym nastąpił zarzut: „Wiesz, ale nie chcesz mi powiedzieć!”.
Po serii rozmów o krajach i godzinach przyszedł czas na rozmowy o…Chopinie oraz Mozarcie. Dziecko zaskoczyło mnie znajomością dat urodzin oraz pewnych szczegółów z życia obu kompozytorów (np. w jakim wieku Chopin zagrał pierwszy koncert), o których nie pamiętałam, choć przeszłam 8-letnią edukację muzyczną w szkole muzycznej I stopnia, której częścią było umuzykalnienie (czyli także nauka biografii kompozytorów). Syn domagał się jakiś szczegółów z biografii obu panów, więc z pewną dozą zniecierpliwienia rzekłam doń: „Gdybym miała pamiętać takie informacje, musiałabym mieć głowę jak kula ziemska.” (ot, taka riposta przyszła mi do łepetyny).
Następnego dnia StarszyMi znowu zaskoczył mnie jakąś informacją na powyższy temat, a gdy powiedziałam „Skąd Ty to wszystko wiesz?”, odpowiedź była prosta: „Przecież mam głowę jak kula ziemska.”. 🙂
P.S. A skąd ta wiedza? Jeszcze nie zbadałam dogłębnie tematu, ale najprawdopodobniej z książki na temat Warszawy, którą sprezentowała moja mama.

Facebook Comments

2 komentarze

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!