Mantra do biegu

W zeszłym roku przekonałam się do biegania, choć nie jestem entuzjastką robienia czegoś, co jest „na fali” (bieganie niewątpliwie do takich czynności należy).
Ten sport wyszedł (lub raczej „wybiegał”) mi na dobre, a o moim zapale może świadczyć fakt, że przebiegłam trasę 29 grudnia.
Mamy już maj i pomimo dobrej pogody w marcu, nie znalazłam w sobie motywacji, by wrócić do regularnych treningów. Zdarzały mi się okazjonalne biegi. W ciągu ostatnich 2 tygodni podjęłam próby przebiegnięcia zeszłorocznego dystansu. Wydawało mi się, że pójdzie mi dobrze. Na niedługiej trasie zatrzymywałam się jednak aż dwukrotnie, zwalniając tempo do marszu.
Zastanawiałam się, czemu tak jest.
Pewnego wieczoru, parę dni temu wyszłam pobiegać i nagle, w rytmie kroków, w mojej głowie pojawiła się mantra „nic nie muszę, wszystko mogę”. Zaczęłam ją regularnie powtarzać.
Efekt był niespodziewany. Skupiłam się na tych słowach, ignorując wszystkie myśli typu „ile już przebiegłam?”, „ciekawe, jaki mam czas”, „czy dam radę przebiec całość trasy?”. Zrozumiałam, że poprzednio zbyt zależało mi na wykonaniu zadania, a nie na czynności jako takiej. Moje nastawienie było odwrotnością nowo odkrytej mantry.
Bez
tego „bagażu mentalnego ” biegłam lżej i sprawiało mi to większą przyjemność.
Wracając do biegania, chciałam z jak najlepszym skutkiem „zaliczyć” zadanie, nie dając sobie taryfy ulgowej. Mój organizm to wyczuł i „zbuntował” się, „zmuszając” mnie do zrobienia przerw w trasie.
Może i Wam przyda się taka wskazówka przy powrocie do regularnych treningów? Albo do tych działań, o których myślicie w kategorii „jak najszybciej zaliczyć”?
„Zaliczenie” może nie iść w parze z zaangażowaniem, czyli motywacją.

Facebook Comments

8 komentarzy

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!