moje-sedno-konflikty

Wartości a konflikty – czy masz świadomość tej zależności?

Konflikty i wartości są jak ciało – każdy ma swoje i niepowtarzalne.

Choć niektórych określa się pogardliwie „on / ona nie ma żadnych wartości” – nie jest to prawdą. Taka osoba może uważać, że jest najważniejszą wartością dla siebie.

Mówi się, że wartości się nie ocenia. Kiedyś trudno było mi się z tym zgodzić. Teraz jestem bardziej skłonna podzielać ten punkt widzenia. Choć nie akceptuję, jeśli czyjeś wartości służą do krzywdzenia lub niszczenia innych.

Dlaczego chcę pisać na ten temat?

Ponieważ wartości mają na nas bardzo duży wpływ – w sprawach ważnych i mniej istotnych. Zdaje się, że często nie jesteśmy tego świadomi.

Z mojego punktu widzenia najważniejsze kwestie dotyczą relacji międzyludzkich. To temat uniwersalny, a w ostatnich miesiącach – nawet bardziej aktualny (aby nie było wątpliwości – mam na myśli sytuację w Polsce po wyborach).

Konflikty z ludźmi wynikają z różnych wartości. Nawet, jeśli denerwuje Cię czyjeś zachowanie lub wygłaszane opinie, tak naprawdę złoszczą Cię wartości tej osoby. Zachowania lub postawy wynikają z tego, co każdy z nas „nosi w sobie”.
To wartości wzbudzają emocje. Dlatego mają duży potencjał, jeśli chodzi o konflikty.

Jeśli to zrozumiesz, może łatwiej będzie Ci „odpuścić” w pewnych sytuacjach.
Co mam na myśli?

Możesz sprawdzić to na sobie.
Jeśli rozmawiasz o czymś, co jest dla Ciebie neutralne lub mało ważne, nie irytuje Cię odmienne zdanie rozmówcy.
Jeśli jednak ktoś wchodzi na „terytorium Twoich wartości”, założę się, że Twoje nastawienie będzie zupełnie inne. Wtedy pojawią się emocje. Usłyszysz je w podniesionym głosie, piskliwym tonie, użytych słowach. Zobaczysz je w gestach, mowie ciała, spojrzeniu. Wszystko to można zobaczyć, jeśli tylko jest się na to „wyczulonym”.

Mnie ta świadomość pomogła w pewnej sytuacji zawodowej. W momencie, gdy zrozumiałam, że jedna z osób ma odmienne wartości niż ja, zaczęłam klarowniej myśleć i szukać rozwiązania zamiast tracić czas i energię na zastanawianie się, o co może chodzić i dlaczego tak jest.

Często jest to kwestia wyboru, czy ważniejszy jest konflikt sam w sobie (na zasadzie „tego nie odpuszczę”) czy też analiza mechanizmów i spojrzenie z dystansu.

Dlatego zachęcam Cię do przyjrzenia się Twoim konfliktom z ludźmi. Które zachowania lub wypowiedzi powodują u Ciebie silne reakcje typu złość, irytacja? Jestem przekonana, że zauważysz pewne reguły.

Dzięki takim obserwacjom zrozumiałam, dlaczego tak łatwo wprowadza mnie w gniew sytuacja, gdy moi synowie nie słyszą moich próśb lub poleceń.

Facebook Comments

2 komentarze

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!