dlaczego-warto-zainteresowac-dzieci-pisaniem

Dlaczego warto promować pisanie dla dzieci?

Cieszy mnie, gdy ktoś wspiera ideę pisania dla dzieci i z dziećmi, czyli pokazuje im, że pisanie jest ciekawe. Tworzenie zdań i zabawa słowami może być świetnym sposobem na rozwój – nie tylko dla dzieci! Zapisywanie myśli i pomysłów pozwala odkrywać siebie – dotrzeć do swojego sedna.

Mój znajomy prowadził kiedyś indywidualne zajęcia z kreatywnego pisania dla kilkunastoletniej dziewczynki.

Nie były to korepetycje z języka polskiego. Po prostu mamie tej dziewczynki spodobał się pomysł na zupełnie inne zajęcia niż te ze standardowej oferty zajęć dla dzieci. Sprezentowała jej zajęcia raz w tygodniu. Chciała rozwijać jej zdolności pisarskie.

Okazało się, że nastolatka ma do tego talent. Mój znajomy był pod wrażeniem jej zaangażowania i tego, jak podchodziła do swoich zadań. Widać było, że sprawia jej to przyjemność.

Mój znajomy dużo z rozmawiał z tą dziewczynką (celowo nie piszę „ze swoją uczennicą” – bo to zakłada relacje jak w szkole). Wymyślał dla niej różne zadania. Najczęściej pisała krótkie opowiadania. Niektóre były oparte na absurdalnym pomyśle. Jednym z nich była relacja z wycieczki klasowej. Ze „sztampowego” i banalnego tekstu nastoletniej dziewczynki powstawała opowiastka w stylu science-fiction. Wystarczyło zastąpić realne postacie fikcyjnymi stworami 🙂 Nie mówiąc o tym, ile było śmiechu przy czytaniu 🙂

Dużo pisze się teraz o kulturze obrazkowej. Lubię zdjęcia i obrazy, ale przepadam za słowem pisanym. Uważam, że pobudza mózg myślenia. To słowa powodują, że podejmujemy działanie. Ostatnio czytałam gdzieś krótki artykuł – przytoczono w nim wyniki badań nad efektami czytania
i oglądania telewizji. Konkluzja była taka, że czytanie stymuluje mózg,
a oglądanie telewizji go otępia. Mogę sobie to łatwo wyobrazić i bez badań 🙂

Życzę Wam aktywacji komórek mózgowych na wiosnę!

Facebook Comments

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!