Intuicja, czyli skąd to wiem

Szkic tego tekstu powstał dwa lata temu na kartce papieru.
Znajoma zachęciła mnie, abym napisała krótki tekst o intuicji.

Wyobraziłam sobie, że wchodzę w rolę dziecka, które dziwi się temu nieznanemu i abstrakcyjnemu zjawisku. Stąd tytułowe pytanie „skąd to wiem”.

Treść zapisałam na jednej stronie w kalendarzu z planami zadań biznesowych. Wydawał mi się najodpowiedniejszym miejscem. Może dlatego, że decyzje w biznesie także podejmujemy na bazie intuicji?

Parę tygodni temu przypomniałam sobie o tych zapiskach. Odnalazłam kalendarz i wyrwałam tę kartkę.
Dzisiaj – po kilkukrotnym redagowaniu treści – chcę wprowadzić te słowa do „wirtualnego obiegu”.  Tekst uporządkowałam w stosunku do oryginału, bo wtedy zapisałam go jako „strumień świadomości”.

„Co to jest intuicja? In-tu-ic-ja?

Coś, co siedzi w każdym z nas, w Tobie i we mnie? Czy intuicję można wyczuć zmysłem węchu? Czy można ją usłyszeć? Czy można ją zobaczyć?

Kto ma większą intuicję? Dzieci czy dorośli? Mówi się o „kobiecej intuicji”.
Czy to znaczy, że Hania lub Tosia mają jej więcej niż Tomek czy Bartek?

Jak mierzyć intuicję, gdy wiem, jakich miar używać do przestrzeni lub czasu?

Dlaczego – gdy ktoś mówi rzeczy dla niego oczywiste – dorośli pytają „a skąd to wiesz”? Dziwią się, a przecież tak często wypowiadają się w podobny sposób w stosunku do dzieci.

Czy intuicja to wielki worek ze skarbami pamięci? Albo – bardziej nowocześnie – komputer z mega pojemnym dyskiem doświadczeń ludzkich? Czy one tam sobie istnieją i czekają na sygnał z mózgu, że są potrzebne? Po prostu nagle rzucają Ci odpowiedź, jak uczeń wywołany do tablicy?

Intuicja jest wtedy, gdy czuję, że coś wiem. Nie muszę się nad tym zastanawiać. Najczęściej ujawnia się, gdy mówię z pełnym przekonaniem. Niektórzy mogą być zdziwieni treścią lub tonem wypowiedzi. Sam sposób artykułowania myśli może być dla nich nie do przyjęcia – taki „ex cathedra”. Żeby sobie z tym poradzić, pytają „skąd to wiesz”, nie oczekując odpowiedzi. To pozorne pytanie jest próbą wytrącenia przemawiającego z pewności tego, że po prostu wie.

Czy intuicję można ćwiczyć?

Zastanów się, jakie są Twoje doświadczenia w tej kwestii.
Na ile intuicja wspiera Cię w decyzjach?
Czy jest jej za mało, wystarczająco czy zbyt dużo w Twoim życiu?

blog-moje-sedno-intuicja

Facebook Comments

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!