atuty-moje-sedno

Twoje atuty – jak je znaleźć?

Atuty są ważne dla poznania „własnego sedna”. Dlatego dzisiaj napiszę o trzech modelach, które pomogą Ci określić Twoje mocne strony.

Atuty to często umiejętności, z których nie zdajesz sobie sprawy.
Mogą dotyczyć różnych obszarów – przykładowo:

 • sposobu myślenia,
 • przyswajania wiedzy,
 • zdolności do odczuwania emocji,
 • reakcji na zachowania lub działania innych ludzi.

Istnieją różne metody rozpoznania – od mało naukowych (na przykład horoskopów) po naukowe testy diagnostyczne kompetencji zawodowych (zerknij do tego artykułu, jeśli chcesz zorientować się, o co chodzi).

Chciałabym zająć się trzema modelami, z którymi się zetknęłam. Dlaczego? Po pierwsze, sama z nich korzystałam. Po drugie – moim zdaniem – można je łatwo zrozumieć.

Pierwszym z nich jest model Insight, o którym już wspominałam kiedyś na blogu.

W skrócie – model ten opiera się na czterech głównych „siłach”. Mają one wpływ na to, jak się komunikujemy i zachowujemy. Po szczegóły odsyłam Cię do mojego wpisu na temat Insight. 

Zamiast opisywać sam model, chcę napisać Ci, co mi dała diagnoza w modelu Insight. Myślę, że będzie to dla Ciebie bardziej przydatne. 

Diagnoza pomogła mi przede wszystkim odpowiedzieć na poniższe kwestie:

 • wiedza o mnie: dlaczego mówię i działam w określony sposób, jakie są moje mocne strony,
 • wiedza o innych: dlaczego robią podobne rzeczy zupełnie inaczej; z którymi osobami pracuje mi się łatwiej, a z którymi – ciężej.

Kiedyś trudno było mi zrozumieć, dlaczego inne osoby traktują lekko lub ignorują komunikaty, które dla mnie są ważne. Trudno było mi pogodzić się, że w swoim sposobie mówienia lub pisania inni nie przykładają takiej wagi do słów, jak ja. Przez to oceniałam niektóre osoby z mojego otoczenia krytycznie.
Dzisiaj już wiem, że to efekt pewnych cech psychologicznych.

Drugi model to test Gallupa, który funkcjonuje pod nazwą StrengthsFinder. Do wykonania go zachęciła mnie kiedyś znajoma, której bardzo pomogło odkrycie jej mocnych stron.
Jeśli interesują Cię szczegóły, odsyłam do obszernego wpisu, który znalazłam na stronie Marty Bary – certyfikowanej coach zajmującej się m.in. tym obszarem.

Jak ta diagnoza wyglądała u mnie? Kupiłam książkę „Now discover your strenghts„. Wykonałam test i skorzystałam z pomocy coacha.

Jakie są plusy tego rozwiązania?

 • Faktycznie, tak jak powiedziała mi znajoma – ta wiedza działa wzmacniająco, bo mocne strony to coś dobrego i budującego. Tym bardziej, że na co dzień często słuchamy swojego tzw. „wewnętrznego krytyka”, który osłabia motywację do działania.
 • Poznanie mocnych stron daje wewnętrzną siłę i energię, a tym samym zwiększa chęć do działania. Jeśli myślisz o zmianie w swoim życiu – na pewno jest to dobry pomysł.
 • Diagnoza pozwala określić obszary, w których można wykorzystać swoje atuty. Gdy wiem, że moją mocną stroną jest myślenie strategiczne oraz holistyczne, to pozwala mi ukierunkować swój rozwój na obszary zawodowe, które będą z tym zgodne.

Trzeci model to test Stylów Myślenia FRIS.
Analogicznie – jak w przypadku poprzednich modeli – odsyłam Cię do strony z opisem modelu FRIS.
Dzięki przynależności do grona absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego, (w styczniu 2014 r. ukończyłam studia podyplomowe Coaching Profesjonalny), wypełniłam test w ramach pilotażowego projektu badania „Style Myślenia Menedżera”.

Po paru dniach od wypełnienia testu online otrzymałam indywidualny rozbudowany raport (w sumie 28 stron), informujący o tym, jakie są moje:

 • style myślenia (u mnie to Partner)
 • sposoby działania (jestem Humanistą).

Model FRIS dla mnie osobiście nie był dla mnie tak przełomowy. Myślę, że złożyły się na to dwa powody:

 • w momencie, gdy go poznałam, miałam już za sobą studia coachingowe, dzięki którym odkryłam wiele cennych informacji na swój temat (z perspektywy własnej oraz innych osób),
 • model ten wydał mi się trochę zbieżny z modelem Insight – może dlatego, że bazuje na czterech głównych elementach, do których są przypisane określone kolory.

Jeśli interesują Cię szczegóły tego modelu, możesz zapoznać się z opisem FRIS lub posłuchać o nim podczas warsztatów FRIS – odbywają się w tym okresie w różnych miastach w Polsce.

Niezależnie od tego, który model do Ciebie przemówi lub który będzie najbardziej przydatny, wartością samą w sobie będzie początek definiowania, a nawet – myślenia o swoich atutach.

A na koniec…

atuty-moje-sedno

Dobrym pomysłem, z którego możesz skorzystać, jest także zapytanie osób z Twojego otoczenia m.in. o to:

 • co robisz dobrze,
 • co Cię wyróżnia,
 • za co byliby Ci skłonni zapłacić.

Chcesz samodzielnie poznać swoje atuty? Pobierz pomocne materiały.

Wybierz listę

Jeśli potrzebujesz konsultacji indywidualnych, napisz do mnie: aga@mojesedno.pl.

Facebook Comments

5 komentarzy

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!