Talenty – czy znasz swoje i czy z nich korzystasz?

Talenty to – według definicji dostępnej na internetowej strony Słownika Języka Polskiego „wybitne uzdolnienie do czegoś”. Z drugiej strony, w języku potocznym często mówi się, że ktoś „ma do czegoś talent”, przy czym wcale nie musi być on na poziomie wybitnym – wystarczy, że jest dostrzegalny.

Mój poprzedni wpis dotyczył pracy, która daje siłę i energię. Jeśli pracujesz na bazie swoich talentów, jest wielce prawdopodobne, że Twoja praca będzie właśnie taka, jak to określiłam w tym wpisie.

talenty – do czego są potrzebne?

Jak myślisz, dlaczego teraz napiszę o talentach?
Chcę Ci pokazać na swoim przykładzie, jak talenty mogą współgrać z  aktywnością zawodową, aby pomóc odnaleźć Ci własne „sedno” zawodowe.

Kilka lat temu zrobiłam diagnozę talentów według Gallupa. Test służy do zdiagnozowania swoich predyspozycji – a według metodologii Gallupa jest ich ponad 30. Jeśli Cię to interesuje, możesz sprawdzić bardziej szczegółowe informacje, ponieważ nie czuję się uprawniona do opisywania testu ani metody pracy. Gdy wpiszesz w wyszukiwarce hasło „talenty wg Gallupa”, na pierwszym miejscu pokażą Ci się strony, które są kompendium wiedzy na ten temat. Notabene, jest wśród nich strona Marty Bary, którą wspieram w działaniach komunikacyjnych w mediach społecznościowych (zresztą, trafiła do mnie właśnie przez ten blog).

które talenty wspierają mnie w pracy?

Wracając do mojej diagnozy talentów. Pamiętam „jak przez mgłę” wyniki mojego testu (choć teraz można zmienić to powiedzenie na „pamiętam jak przez smog”), ale do dzisiaj potrafię wymienić trzy główne talenty:

  • Strategia
  • Empatia
  • Współzależność (connectedness).

Piszę o tym nie dlatego, aby się chwalić (nie wartościujemy talentów), ale aby pokazać Ci, jak współgrają z moją aktywnością zawodową.

  • Talent „Strategia”

moje-sedno-blog-talenty-strategia

Ten talent jest mi niezbędny do pracy, ponieważ zajmuję się tworzeniem strategii komunikacji marketingowej dla firm oraz osób indywidualnych.
W tej pracy istotne są strategiczne pytania, które określają fundamenty marki czy osoby. Dopiero na bazie tych wytycznych można planować konkretne komunikaty czy działania.
Zawsze interesowało mnie myślenie strategiczne, patrzenie na sprawy „z lotu ptaka”. W życiu prywatnym ma to różne rezultaty, ponieważ zdarzyło mi się, że inni (nawet bliskie mi osoby) słuchali moich wypowiedzi i komentowali, że to niepotrzebne „ideologizowanie” lub „rozkminianie problemów”. Tymczasem z mojego punktu widzenia nie są to problemy, a jedynie kwestie warte uwzględnienia pod kątem ich znaczenia dla całości sytuacji.

  • Talent „Empatia”

moje-sedno-blog-talenty-empatia

Pracuję z ludźmi i dla ludzi – to daje mi poczucie sensu oraz dobrą energię. Empatia wspiera mnie w tym działaniu.

Chcę Ci napisać, że moje rozumienie empatii zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Kiedyś uważałam, że bycie empatycznym to zejście do poziomu, na którym współodczuwa się z osobą jej stan. Chętnie to robiłam, dopóki nie przekonałam się, że często ludzie wolą się wyżalić niż wspólnie celebrować sukcesy. Oznaczało to, że częściej uczestniczyłam w narzekaniu lub poddawaniu się czyimś gorszym nastrojom niż współodczuwaniu radości. Obecność drugiej osoby jest bardziej potrzebna w gorszej sytuacji, bo daje ukojenie, a sukces… lubi mieć jednego aktora 🙂  Dzisiaj stawiam na empatię poznawczą, czyli umiejętność (z)rozumienia czyjegoś położenia, bez wchodzenia w stany emocjonalne drugie osoby. Wystarczy być uważnym na drugą osobę, bo nie każdy człowiek potrzebuje współodczuwania – może je wręcz odebrać jako naruszenie jego strefy osobistej. W kontaktach z ludźmi nauczyłam się, aby uważać i nie obrażać się, gdy ktoś nie potrzebuje współczucia i pomocy.

  • Talent „Współzależność”

moje-sedno-talenty-wspolzaleznosc

Ten talent był dla mnie najmniej oczywisty. Jednak, gdy rozmyślałam o nim po wykonaniu testu, zrozumiałam, że zawsze analizuję sytuacje i zjawiska pod kątem ich powiązań ze sobą. Interesuje mnie, jak różne czynniki wpływają na siebie, jak ludzie są od siebie zależni – chociażby poprzez relacje czy podejmowane decyzje życiowe. Druga strona medalu jest taka, że to podejście także może być odebrane przez innych jako „nadmierne rozkminianie sytuacji”, o czym pisałam już powyżej.

jak znaleźć swoje talenty?

Sposoby znalezienia swoich talentów mogą być różne. Nie musisz od razu robić określonego testu diagnostycznego. Wystarczy, że oddasz się refleksji na swój temat i zastanowisz się:

  • w czym czujesz się dobra/dobry,
  • za co cenią Cię ludzie,
  • które umiejętności najbardziej przydały Ci się w sytuacjach życiowych – nieważne, czy zawodowych, czy osobistych.

Jeśli czujesz, że sama „autodiagnoza” Ci nie wystarcza, możesz poszukać ekspertów, z którymi popracujesz nad swoimi mocnymi stronami. Możesz pracować indywidualnie albo podczas warsztatów w grupie – to także ciekawa opcja.

Życzę Ci odkrywania swoich talentów i odnowy – nie tylko na wiosnę!

Facebook Comments
Open modal

Czym jest wpis bez komentarzy? Podziel się swoją refleksją na ten lub podobny temat. Dziękuję!